Årets ledare

Här kan du läsa / ladda ner Årets ledare – Ansökningsblankett.pdf

Årets Ledare 2021

Helene Nilsson, IF Start Ludvig Larsson, BTK Safir

Årets Ledare 2021:
Emil Broniewicz, Örebro Tennisklubb
Helene Nilsson, IF Start
Kenny Hermansson, Små IF
Ludvig Larsson, BTK Safir

Årets ledare 2019
Pelle Fuhr, Aktiva Seniorer Birgitta Karlsson, Almby IK Sandra Rendahl, SMÅ IF Roy Tärnler, Axbergs IF


Vid årsmötet 2016-03-15 utsågs till 2015 års ”Årets ledare” Inga-Lill Dahlqvist, Örebro Frivilliga Samhällsarbetare, Erja Lukkarila, QvinnoQulan/RFHL och Johan Nilsson, SMÅ IF. De förärades med stipendium på 2 000 kr vardera, diplom och blommor.


Vid årsmötet 2015-03-19 utsågs till 2014 års ”Årets Ledare” Dick Lager, Garphyttans IF, Maria Gyllander, Rynninge IK och Berit Amcoff, Reumatikerföreningen. 


Person som kan komma i fråga för stipendium skall vara ledare i en förening/organisation ansluten till Örebro Föreningsråd och har lagt ned ett mångårigt, förtjänstfullt arbete eller under året gjort en ledar- verksamhetsinsats som uppmärksammats inom organisationen.

Antalet stipendier samt beloppets storlek fastställs varje år av Örebro Föreningsråds styrelse. Överlämnandet sker årligen i samband med Örebro Föreningsråds årsmöte.

Ansluten medlemsförening har möjlighet att lämna in förslag på nominering senast den 15 januari. Ansökan skall göras på särskild blankett som utsänts från Föreningsrådets kansli senast en månad före ansökningsdagen. Stipendiat utses av föreningsrådets styrelse vid årets första styrelsemöte.


—————————————————————————————————————–
Fastställt av Örebro Föreningsråds styrelse 9 nov 2011.

LISTA PÅ STIPENDIATER FRÅN 1966 –>

Örebro Ungdomsråd

1966
Folke Pettersson Frälsningsarmens Scoutkår

1974
Margareta och Sven Karlsson Mäster Lars Scoutkår

1975
Maja Mejer Nykterhetsrörelsen Scoutförbund
Gustaf Rosén Karslunds IF

1976
Sten Törnkvist Örebro SK
Arne Jörgensen Föreningen för rörelsehindrade barn

1977
Karin Johansson Vintrosa Blåbandsförening
1978
Martin Svantesson SMU
Gustaf Svantesson IK Sturehov

1979
Maj-Britt Malm Karslunds IF
Rune Mård Ervalla SK
Magdalena Larsson Betaniakyrkans ungdom
Margareta Eliasson Fjugesta SMU

1980
Sune Hällzon Elimförsamlingen

1981
Arne och Monica Yngström Hagaby GOIF

1982
Inga Johansson Sv Blå Stjärna
John Jonsson Karslunds IF

1983
Lennart Ohlsson Lillåns IF
Einar Hägglund Örebro Frisksportklubb
Greta Nordin Ervalla Baptistförsamling

1984
Nils Erik Karlsson Hovsta Scoutkår
Lennart Eriksson Elimförsamling
Yngve Tolkstam Almby Gymnastikförening

1985
Kajsa Kristensson Vintrosa Scoutkår
Eva Åhrling Karslunds IF
Gösta Roos Gropens IF

1986
Martin Albén Rynninge Ik
Palme Armyr SMU Vasakyrkan
Else-Marie Gustafsson Elimförsamlingen
Kerstin Petersson Hovsta Scoutkår
Bengt Torége Hidinge IF

1987
Nils Holgersson Rynninge IK
Björn Pettersson Hagaby GOIF
Nils Gustafsson Hidinge IF
Samtidigt delades ett stipendium för ”förtjänstfullt arbete under året”
Diana och Per Spjuth Filadelfia

1988
Ann-Britt Johansson SMÅ IF
Martin Gustafsson Garphyttans IF
Nils-Åke Carlsson Unga Örnar Vivalla

1989
Stig Bergström IK Sturehov
Malin Hallberg Örebro Fältrittklubb
Anki Magnusson Örebro Amatörteaterförening

1990
Britta Danielsson Wadköpings Folkdansgille
Henning Jonsson IF Eyra
Johan Öhman Örebro Slalomförening

1991
Ivar Göthberg Lillåns IF
Jan-Åke Åkesson Hidinge IF
Peter Eriksson Örebro Frisksportklubb
Irene Thelin Elimförsamlingen

1992
Ulf Schwerin SMÅ IF
Eva Malm Adolfsberg Scoutkår
Helge Eriksson Kilsmo SMU

1993
Lars Göran Hjalmarson Sabbatsbergs Missionsförsamling
Camilla Arnemo Karslunds IF
Sune Fredriksson Örebro Radio Bil club

1994
Ann Christin Holm Örebro Tennisklubb
Åsa Svensson Glanshammars SMU
Lars Arlebo KFUM Orientering

1995
Eva Andersson Elimförsamlingen
Arne Karlsson Kilsmo IK
Örebro Föreningsråd

1996
Lasse Sthålberg Elimförsamlingen
Elisabeth Wennhagen NSF Scoutkår
Lennart Klinteryd BTK Safir
Bernt Porsander Örebro Simsällskap

1997
Mona Bodin KK Lutz
Åsa Gredebäck Adolfsbergs Scoutkår
Fredrik Danermark AGF

1998
Peter Beijer ÖSK Ungdom
Else-Marie Andersson Adolfsbergs Baptistförsamling
Mike Crawford Örebro Amatörteaterförening

1999
Anders Karlsson Örebro Kanotförening
Kerstin Palm Nybblekyrkans Församling
Elin Östberg AGF

2000
Lennart Eriksson Elimförsamlingen
Ann-louise Wiklund Vintrosa Scoutkår
Bo Larsson Örebro Tennisklubb

2001
Lennart Albertsson Kvismardalens IF
Percy Holmstedt Örebro Atletklubb
Leontine Adamah Togoföreningen

2002
Katarina Bringert AGF
Sören Rudin St Mellösa IF
Mats Lund Engelbrekts scoutkår

2003
Christer Eklund Örebro NFS Scoutkår
Kurt Fredriksson Örebro Atletklubb
Ragnhild Malmsten Nybblekyrkans Församling
Anki Wennersten Karslunds IF

2004
Wanja Jonsson Kilsmo SMU,
Torbjörn Gustavsson Mellringe-Eker
Kristina ”Kickan” Nilsson Föreningen Trädet.
Henrik Norin Konståkningsklubben Lutz

2005
Göran Fogelström Örebro Judo
Ewa Fagerbro Örebro HC ( Hobbydansar club)
Kent Strömberg Lillåns IF Innebandy
Per Albertsson IFK Örebro

2006
Mia Frännfors ÖSA
Veronica Bengtsson Örebro Frisksportklubb

2007
Eva Blomgren Hagaby Goif
Knut Holmstedt Örebro Atletklubb
Margit Tillman Almby Rödakorskrets
Anders Olsson Örebro Radiobilclub

2008
Frank Lundin DHR
Christer Andersson Örebro Kampsportförening

 2009
Susanna Geidne Örebro Badminton klubbKarin Blom   Adolfsbergs scoutkårBo Hesslerud Örebro Simallians 

2010
Lars Andersson, ÖSK UngdomBjörn Marcusson, KIF:s AFF Black KnightsMaria Berggren, Ervalla SK

2011
Monika ÖrnéusMikael Örnéus 

2012
Eva Gert, Kulturella föreningenOla Hellström, Almby IKJenny Cehlin, Askers Baptistförsamling 

2013
Lotten Beijer- Ahlqvist, Örebro fältrittklubbAnders Schreiber, Rynninge IK

2014
Thomas Lilja, Hampetorp/Odensbacken IFAnders Olsson, Örebro Radio Bil ClubTherese Aurell, KIF Örebro damfotboll

2015
Dick Lager, Garphyttans IFMaria Gyllander, Rynninge IKBerit Amcoff, Reumatikerföreningen

2016
Inga-Lill Dahlqvist, Örebro Frivilliga SamhällsarbetareErja Lukkarila, QvinnoQulanJohan Nilsson, SMÅ IF

2017
Zandra Edwardsson, Föreningen BalansSören Janheden, Glanshammars DansgilleGudrun Skånberg, Rädda Barnen

2018
Frank Lundin, DHRLydia Larsson, Kultisgänget ÖrebroYvonne Franzén, Almby IK

2019
Pelle Fuhr, Aktiva SeniorerBirgitta Karlsson, Almby IKSandra Rendahl, SMÅ IFRoy Tärnler, Axbergs IF

2020
Joyeuse Spes Nzeyimana, Hopp för generationerDan Wakman, Synskadades Riksförbund, Örebro